Grup Vardiya

1997 yılından itibaren BEKSAV bünyesinde çalışmalarını yürüten Grup Vardiya, Anadolu’daki farklı kültürleri özümseyip, kendi çalışmalarını bu değerler üzerinden üretmeye çalışıyor.
Grup, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda festival ve konserlere katıldı. Kendini sokaklarda, eylemlerde, grev çadırlarında, üniversite kampüslerinde var eden grup, kitleleri aydınlatan,
onların istemlerini, acılarını, özlemlerini gerçekliğiyle yansıtan ve onlarla birlikte en önde yürüyen gerçek aydını yaratmak, gittikçe yabancılaşan topluma, insandan, insanlıktan bir ses verip, bu sesleri çığlığa dönüştürmek istiyor. Grup Vardiya yürüttüğü müzik çalışmalarıyla toplumcu müziğe farklı bir bakış açısı getiriyor. Vardiya Nazım Hikmet’in 100. yaş günü kutlamaları çerçevesinde Nazım Hikmet’in şiirlerinden bestelenmiş şarkılar ve kendi bestelerinin de olduğu bir repertuar oluşturdu. Yurt içi ve yurt dışı konserler verdi. Şubat ayında gerçekleştirdiği yurtdışı turnesi 20 gün sürdü. Dört ülkenin 12 şehrinde konserler verdi. Grup Vardiya, Nazım repertuarının yanısıra, halk müziği ve Ruhi Su repertuarıyla da değişik illerde konserler verdi. 19 Aralık katliamından sonra bir grup sanatçı ile “Hücre” isimli F Tipi karşıtı bir albüm çalışmasında yer aldı. ABD’nin Irak’ı işgali ile dünyanın pek çok ülkesinde yeni bir anti-emperyalist mücadele dalgası başladı. Grup Vardiya da farklı şehirlerde, onlarca konser, yüzlerce dinleti, yürüyüşler ve mitinglere katıldı. Bu dönemde savaş karşıtı bir single çalışma olan “Hedefte İnsanlık War”ı çıkardı. Haziran 2004’te İstanbul’da yapılan NATO toplantısına karşı sanatçı duyarlılığını ilk NATO karşıtı eylemi yaparak gösterdi. 15 Mayıs Eurovision şarkı yarışmasının yapıldığı Abdi İpekçi önünde bu yarışmaya katılan sanatçılara seslenerek “Bir ulusun türkülerini yapanlar, yasalarını yapanlardan daha güçlüdür. Yasaların karşısında teslimiyetçi olmayın, vahşetin karşısında duyarlı ve onurlu olun. ABD’ yi kirli savaşı, katliamı, NATO’yu protesto edin.” çağrısını yaptı. 10 yıllık bir süreç içinde, hem nitelik anlamında, hem de nicelik anlamında bir gelişim gösteren Grup Vardiya ikinci albümü olan “Ellerinde Pankartlar”ı 2004 yılının Eylül ayında çıkardı. İkinci albümde iki temel vurguyu ‘halkların kardeşliği’ ve ‘halkların mücadelesi’ni ön plana çıkardı. Nazım Hikmet ve Ruhi Su bu mücadelelerde simgeleşmiş iki isim olarak yer buldu albümde. Karadeniz’de katledilen Mustafa Suphi ve yoldaşları, Diyarbakır zindanlarında ölümsüzleşenler, İspanyol halkının mücadelesi, Filistinli taş generaller ve Cumartesi Anneleri de albümde yerini aldı. Grup, Ekim 2007’de, İsmail Türüt tarafından yapılan ve Hrant Dink’in katillerinden övgü ile söz edilen ırkçı şarkıya karşı, halkların kardeşliğini savunan “Kül” isimli besteyle yanıt verdi. Müzik Grubu 2000 yılında “Buluşma” adlı ilk albümünü çıkardı. Bu albümde grubun bestelediği müziklerle, insanlık adına yarınlar vaad eden sözler, bir bütün olarak dinleyiciye sunuldu. 2017 yılında “Umut Dimdik Ayakta” single çalışması ile devam etti. Yaşadığımız onca acıya, katliamlara, baskılara hep bu slogan ile cevap oldu.

Son olarak 2022 yılında “Israrla” albümüyle ısrarla mücadele edenleri anlatmanın yanında ısrarla yürümenin çağrısını da yapan bir albüm yaptı.
Grup Vardiya şarkılarını Youtube üzerinden dinlemek için : Grup Vardiya Youtube
Grup Vardiya şarkılarını Spotify üzerinden dinlemek için : Grup Vardiya Spotify

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*