BKSV Film Festivali

Biz Kimiz?

1995 yılının Ocak ayında Kadıköy Kırtasiyeci Sokak’ta dönemin ağır baskı koşulları altında kurulan BEKSAV, sosyalist bir perspektifle “toplum için sanat, insanlık için bilim, özgürlük için politika” sloganı etrafında faaliyet yürüttü. Başta müzik, tiyatro, sinema, edebiyat olmak üzere sanatın değişik alanlarında ürünler veren Vakıf ayrıca, enstrüman, dans, fotoğraf, resim gibi pek çok alanda kurslar açtı; düzenlediği güncel ya da kuramsal tartışma/seminerleri yayına hazır dosyalar haline getirdi.
Sergiler ve turnelerle geniş kitlelerle buluştu.
Neden Bu Festivali Yapıyoruz?
Tüm dünyayı etkisi altına alan kapitalist ekonomik krizin, sinema sektörü üzerindeki hegemonyasını birlikte ve bir arada durarak dağıtmak amacıyla yola çıkıyoruz. Ötekilerin sesi olabilecek, ana akım sinema salonlarında kendine yer bulamayan bağımsız filmlerin görünürlüğünü arttırmak ise en önemli hedefimizdir. Çünkü sinema, bir farkındalık ve toplumsal hafıza aracıdır.
Ana akım film festivallerinin aksine, bir filmin ortaya çıkabilmesi için gerekli olan maddi koşulları sağlamakta avantajlı olan yönetmen ve yapımcılarla, bu konuda dezavantajlı olan yönetmen ve yapımcıların aynı kulvarda yarıştırılmaması gerektiğinin farkındayız.
Yine ana akım festivallerde sıkça yaşandığına şahit olduğumuz, festival komiteleri içinden bağlantılar edinmenin ve bu bağlantılar sayesinde ödüller almanın sinemaya ve sinemacılara hiçbir katkısı olmayacağının bilincindeyiz.
Daha adil, daha özgür ve daha faydalı bir festivalin yürütücülüğünü üstlenecek olmak büyük gurur kaynağımızdır.
Hangi Filmlerle Ne Zaman Yapıyoruz?
BKSV Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’ni bu yıl 16-18 Şubat arasında gerçekleştireceğiz. Emek, kadın, LGBT+, kent-çevre mücadelesi ve insan hakları odaklı, kısa ve uzun metraj kurmaca, belgesel, deneysel ve canlandırma türlerindeki filmlerinizle festivalimize başvuru yapmanız bizleri mutlu edecektir. Bağımsız sinemanın ve sinemacıların, dünyanın büyük metropollerinden bir olan İstanbul’da, izleyicisine ulaşmasını sağlamak için bizimle birlikte olmanızı çok isteriz. Film başvuru tarihlerini ve festivalle ilgili detayları en kısa sürede sizlerle paylaşacağımızdan emin olabilirsiniz.
Daha Adil, Daha Özgür ve Daha Faydalı bir film festivali bizleri bekliyor!