EKİM DEVRİMİ’NİN 100.YILINDA DEVRİMİN GÜNCELLİĞİ SEMPOZYUMU

BEKSAV ile Sanat ve Hayat Dergisi Ekim devriminin 100.yılında “Ekim Devrimi’nin 100 Yılında Devrim Günceldir.” adıyla İstanbul’da Cezayir salonda bir sempozyum düzenliyor.

İki gün sürecek sempozyum dört başlık altında gerçekleşecek. 4 kasım cumartesi günü ‘Ekim Devrimi Dün,Bugünü’ ile Ekim Devrimi’nin tarihsel altyapısı,devrimin gelişimi ve Ekim Devrimi izleğinden yürüyen devrimler tartışılacak.Bu oturumda Sovyet iktidarı,Devrimin Kadınları,Çin devrimi,Latin Amerika devrimleri ve Sosyalizm deneyleri,Rojava Devrimi ile Bugünün işçi sınıfı ve mücadelesi konu başlıklarında sunumlar ve tartışmalara gerçekleştirilecektir.

İkinci oturumda ‘Devrimin Güncelliği ‘konu başlığında devrimin ne kadar yakınında ne kadar uzağındayız tartışması heyecan verici sunumlar ve gelen konukların tartışmaya katılımıyla devam edecek.bu oturumda Kadın devrimi ve feminist kadın hareketi,Devrimin güncelliğinde Kadın Devrimi,devrim günceldir sosyalizm mümkündür,21.yy devrimin imkanları başlıklarında sunum olacaktır.

IMG-20171018-WA0005

5 kasım pazar günü devrimde pek tartışılmayan ancak ideolojik hegemonya mücadelesi ve devrimin toplumsal örgütlenmesinin zeminlerinden olan sanat ve devrimle ilişkisine girilecektir.

İkinci günün ilk oturumunda ‘Devim ve Sanat’ başlığı ile devrimle sanatın ilişkisi,sanatın devrimcileşmesin de Ekim Devrimi’nin rolü ve etkisi ile devrimin kitlelere ulaştırılması ve Sovyet ideolojisinin rıza üretme ve ideolojik kitleselleşmesinde sanatın devrime etkisi ele alınacaktır.İlk oturumda Ekim devrimi edebiyatı ve Türkiye edebiyatına etkileri,devrim/avangart/toplumcu gerçekçilik/sosyalist gerçekçilik:Ekim Devrim,ekim devrimi fütürizm ve müzik,Sovyet devrimi ve edebiyat-toplumcu gerçekçilik,ekim devriminin sanat felsefesi konu başlıkları tartışılacaktır.

İkinci oturumda ise ‘Devrim-Tiyatro/Sinema’ başlığında Ekim Devrimi’nde kitlelerin değişim ve dönüşümünde tiyatronun rolü ve evrim tiyatrosu,devrim tiyatrosu ve bugünün devrimci tiyatroya etkisi,Ekim Devrimi sonrası kitlesel tiyatro gösterim deney/deneyimleri ve Brecht,sinema devrim ilişkisinde devrimin ideolojik inşası ve kitlelere mal edilmesinde sinemanın rolü tartışılacaktır.

 

IMG-20171018-WA0007

 

iki gün sürecek sempozyum için BEKSAV ile Sanat ve Hayat dergisine ulaşmanız yeterlidir.Yerinizi önceden rezerve etmeniz tavsiye edilir.

iletişim:

beksav2014@gmail.com

sanatvehayat2015@gmail.com

05445385728

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*